Odmienny stan - co cię jeszcze zaskoczy?
Ciąża zmienia ciało kobiety, to żadna niespodzianka. Organizm mamy tak się przystosowuje, by dziecku było jak najlepiej. Najwygodniej, najbezpieczniej, by miało zapewniony najlepszy rozwój. Komfort matki schodzi na dalszy plan – wewnętrzne organy robią miejsce na drogocenny skarb, skóra na brzuchu okazuje się nadspodziewanie elastyczna, a nawet najbardziej żywiołowe matki wyciszają się. Oto 20 faktów na temat okresu ciąży i zmian w ciele kobiety wraz z wyjaśnieniem, po co zachodzą. Zaskoczą niejednego!
Udostępnij1. LUŹNIEJSZY UŚCISK
Przyszłe mamy mają słabszy chwyt, a wręcz objawy cieśni nadgarstka. Doświadcza tego ponad 60% kobiet.
2. WYŻSZE CIŚNIENIE
Ciśnienie krwi ciężarnej wzrasta o 40–50%. Po co? Po to, by zapewnić prawidłowe dotlenienie płodu.
3. WIĘKSZE SERCE
Serce ciężarnej zwiększa swój rozmiar po to, by umożliwić przetoczenie całej dodatkowej produkcji krwi.
4. WIĘKSZE STOPY
Normalną sprawą są w ostatnim trymestrze ciąży puchnące stopy. Jednak u wielu ciężarnych stopy zwiększają się nawet o jeden rozmiar i często pozostają już takie po porodzie.
5. ZMIANA TEMBRU GŁOSU
Wzrost ilości estrogenów i progesteronu może spowodować obniżenie tembru głosu.
6. DZIDZIUŚ WSZYSTKO SŁYSZY
Od 18. tygodnia dziecko słyszy dźwięki, a od 25. tygodnia żywiołowo na nie reaguje.
7. CUKRZYCA CIĄŻOWA
U niektórych ciężarnych pojawia się cukrzyca ciążowa wynikająca z tego, że poziom cukru we krwi wzrósł na tyle wysoko, że trzustka nie wyrabia się z produkcją wystarczającej ilości insuliny. Po ciąży i normalizacji wagi dolegliwość często samoistnie znika.
8. LUŹNE STAWY
Podczas ciąży organizm wytwarza relaksynę, hormon, który wpływa na rozluźnienie stawów, aby podczas porodu miednica była w stanie się rozszerzyć.
9. COŚ TU PACHNIE
Zmysł węchu wyostrza się w pierwszym trymestrze. Według niektórych naukowców to atawizm ewolucyjny, który pozwala kobiecie ciężarnej unikać nieświeżego pożywienia.
10. KOLORY SKÓRY
Kolor skóry ciężarnej w niektórych miejscach może ulec zmianie. Bywa, że pojawiają się ciemniejsze lub bledsze plamy na czole, plecach, które jednak znikają po porodzie.
11. KRÓTKA PAMIĘĆ
Około 80% ciężarnych kobiet doświadcza problemów z pamięcią. Tak naprawdę nie ma badań potwierdzających, z czego to wynika. Wielu specjalistów wskazuje na stres i obciążenie organizmu.
12. LAKTACJA NA ZAWOŁANIE
U niektórych ciężarnych może rozpocząć się wcześniejsza laktacja, gdy np. słyszą płacz dziecka, i to niekoniecznie swojego.
13. ZGAGA I REFLUKS
Wiele ciężarnych doświadcza uczucia zgagi i refluksu w trakcie ciąży. To również wynik wyższego poziomu estrogenów i progesteronu.
14. ESTROGEN NA MAKSA
Organizm kobiety w ciąży produkuje więcej estrogenów w ciągu jednego dnia niż nieciężarnej w ciągu roku.
15. ZAPALENIE DZIĄSEŁ
To też częsta przypadłość w ciąży i wynik pracy hormonów.
16. ZACHCIANKI SĄ OK
Burza hormonów może zaburzyć smak i węch. Zachcianki to również znak, że mamie lub dziecku brakuje jakichś składników.
17. TATA TEŻ
Twój partner może doświadczać takich samych objawów co ty. Nazywa się to syndromem współodczuwania i dotyczy takich odczuć i dolegliwości, jak: zgaga, refluks, bóle kręgosłupa i pleców, obawy czy depresja.
18. KOMÓRKI MACIERZYSTE
Badania wykazały, że komórki macierzyste przemieszczają się po organizmie i naprawiają wszelkie luki w systemie odpornościowym.
19. KOŚCI BIODROWE
Podczas porodu kości biodrowe rozsuwają się, często potem nie powracają na swoje miejsce.
20. MACICA X 500
W normalnym stanie macica kobiety ma rozmiar większej lub mniejszej pomarańczy. W trzecim trymestrze ciąży ma już rozmiar sporego arbuza. Jej możliwości są jednak o wiele większe. Może powiększyć swój rozmiar aż 500 razy.