Rozwój

Pierwsze słowa mama, tata, baba...

Gdy na świat przychodzi maluszek, żałujemy, że od razu nie mówi. O ile łatwiej byłoby opiekować się niemowlakiem, gdybyśmy wiedzieli, co chce nam powiedzieć. Jednak pierwszych świadomych komunikatów werbalnych możemy się spodziewać, dopiero gdy osiągnie roczek.

Rozwój

Bezpieczne zabawki - jak je wybrać?

Odgrywają w życiu dziecka bardzo ważną rolę. Rozwijają jego wyobraźnię, wpływają na doświadczanie świata, rozbudzają aktywność, a przede wszystkim wspomagają rozwój. Są to przedmioty-skarby, które w zależności od potrzeb bawią, uspokajają i uczą. Powinny być jednak dopasowane do wieku i motorycznych umiejętności dziecka.

Rozwój

Zdrowy maluch przez całą zimę

Układ odpornościowy u dzieci kształtuje się stopniowo, a pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku nastoletnim. Nie oznacza to jednak, że musimy się godzić na nieustanne przeziębienia maluszka. Od pierwszych chwil dbamy, by jego układ immunologiczny rozwijał się jak najlepiej: karmimy piersią, pilnujemy pór snu, szczepień i spacerów.

Rozwój

Potrzebuję czy chcę

Trudno odróżnić potrzebę od zachcianki. Często dorośli mają z tym problem, a co dopiero, kiedy sprawa dotyczy dzieci. Warto jednak pokazywać dziecku, czego naprawdę potrzebuje, a co jest tylko chwilowym pragnieniem.

Rozwój

Oswajamy centyle

Siatki centylowe służą ocenie, czy rozwój fizyczny dziecka przebiega prawidłowo. Dzięki nim rodzice mogą sprawdzić, czy ich dziecko ma odpowiedni wzrost, masę ciała i obwód głowy.

Rozwój

Wieczorne rytuały na dobry sen

Młodzi rodzice często narzekają na brak snu. Dodatkową frustrację rodzi fakt, że dziecko nie dość, że niechętnie zasypia i budzi się w nocy, to jeszcze wstaje o wschodzie słońca. Czy istnieją sposoby na długi i spokojny sen maluszka?

Rozwój

Skoki rozwojowe

Nie ma o nich wzmianki w żadnym podręczniku pediatrii. Jednak rodzice, położne i psychologowie obserwują, że określone zachowania dzieci następują po sobie sekwencyjnie.

Rozwój

Zabawy wspierające rozwój maluszka

Kołysząc, łaskocząc czy śpiewając maluszkowi – wspieramy jego rozwój sensomotoryczny. Proste codzienne czynności to dla niemowlaka ciekawa rozrywka, wartościowy czas z rodzicem, ale też okazja do nauki i podejmowania nowych wyzwań.

Rozwój

Terapia SI - by pełniej korzystać z życia

Czasem spotyka się mamę, która usypia malucha, intensywnie trzęsąc wózkiem. O dziwo, dziecko zasypia. To jeden z bardziej spektakularnych objawów nieprawidłowej integracji sensorycznej niemowlaka. Ale są też inne, mniej niepokojące: grymasy, kłopoty z zaśnięciem czy niechęcią do przytulania, nawet z mamą. Kiedy udać się do specjalisty?

Rozwój

Fakty o noworodkach, które zaskakują rodziców

Twój noworodek ma dla ciebie mnóstwo niespodzianek. Mimo że wydaje się zupełnie bezbronny, to już swoje wie. Poznaje cię po głosie i po zapachu, potrafi pływać, a połączeń nerwowych w każdej sekundzie w jego mózgu tworzą się aż dwa miliony! Przeczytaj, czym cię może zaskoczyć!

Rozwój

Okno na świat

Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – powiedziała Wisława Szymborska, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Nauczmy jej nasze dzieci – niech poczują radość przygody, przeżyją wzruszenia, poszerzają horyzonty, uczą się innych kultur. Wszystko dzięki książkom!

Już wkrótce
nowe artykuły