Pielęgnacja

Bezpieczna dezynfekcja

Porządek i czystość są szczególnie ważne w domu, w którym mieszka małe dziecko. Nie chodzi przy tym o to, by stworzyć wokół maluszka sterylne środowisko, tylko optymalne warunki, w których będzie mógł się rozwijać.

Pielęgnacja

Zadbaj o mikrobiom skóry Twojego maluszka

Skóra jest bardzo ważnym narządem w ciele człowieka. Stanowi pierwszą linię obrony przeciwko patogenom i innym nieprzyjaznym warunkom środowiska. Jest również siedliskiem różnych mikroorganizmów, które w jej obrębie tworzą dodatkową "tarczę ochronną". Odpowiednia pielęgnacja skóry i jej mikrobiomu jest kluczem do zdrowia dziecka.

Pielęgnacja

Pieluszka na pupę maluszka

Pieluchy jednorazowe są wybierane przez większość rodziców. Są tanie, łatwo dostępne, a przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Pozostaje tylko pytanie, jak je dopasować do pupy malucha?

Pielęgnacja

Zimowe SPA dla ciała i duszy

Urlop macierzyński zimą bywa mniej kolorowy niż latem. Krótkie dni i szybko zapadający zmierzch, spacery z maluszkiem w deszczową pogodę – to wszystko sprzyja pogorszeniu nastroju. Jak temu zapobiec i znaleźć chwilę dla siebie?

Pielęgnacja

W trosce o piersi mamy

Zdecydowałaś się na naturalne karmienie? A może właśnie zakończyłaś laktację? Niezależnie od etapu, na którym jesteś, twoje piersi potrzebują uwagi i pielęgnacji.

Pielęgnacja

Poród naturalny i cesarskie cięcie

Każda ciąża ma swoje zakończenie, a cel jest jeden – sprowadzić na świat dziecko. Maluszek może się urodzić na dwa sposoby: siłami natury i operacyjnie, czyli przez cesarskie cięcie.

Pielęgnacja

Pakujemy torbę do szpitala

Zanim nadejdzie dzień porodu, którego pewnie z niecierpliwością oczekujesz, musisz poświęcić trochę czasu na praktyczne przygotowania. Jednym z nich jest skompletowanie i spakowanie torby do szpitala dla ciebie i maleństwa.

Pielęgnacja

Niezbędny gadżet każdej mamy

Pojawiają się wraz z przyjściem na świat dziecka i szybko stają się numerem 1 w każdym domu, w którym mieszka niemowlak. Jak je wybierać, stosować i na co zwracać uwagę?

Pielęgnacja

Jesiennej słocie mówimy stop!

Jesienią nasza odporność spada, bo układ immunologiczny potrzebuje czasu, by przystosować się do niższej temperatury czy innego rytmu dobowego. Jak pomóc sobie i maluszkowi w walce z potencjalnymi infekcjami?

Pielęgnacja

Kolka niemowlęca - fakty i mity

Kolka niemowlęca to napadowy niepokój połączony z intensywnym płaczem dziecka, prężeniem ciała i podkurczaniem nóżek. W czasie napadu dziecko jest czerwone i ma wzdęty brzuszek z powodu większej ilości gazów w jelitach.

Pielęgnacja

Pieluszka prawdę Ci powie

Wielu rodziców traktuje pieluszkę i jej zawartość jako coś wstydliwego. Być może nie jest najwznioślejszym aspektem rodzicielstwa, jednak świadczy o tym, jak funkcjonuje układ pokarmowy malucha.

Pielęgnacja

Wcześniak idzie do domu

Maluch urodzony za wcześnie nie ma łatwego życia. Spędził w inkubatorze kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tygodni i teraz musi nadrobić wszystko to, co nie zdążyło się dokonać w brzuchu mamy.

Pielęgnacja

Relaksuj się w cieniu!

Karmienie, zmiana pieluszki, zabawa, usypianie – tę kolejność zna każda mama. Wygospodarowanie chwili dla siebie to nie lada wyczyn, a skóra po ciążowej huśtawce hormonów może potrzebować naszego wsparcia. Może właśnie latem uda się o nią zadbać?

Pielęgnacja

Masaż Shantala

Stara indyjska metoda masowania niemowląt pomaga rozwiązać problemy dzisiejszych maluchów. Rozluźnia, wspomaga rozwój psychofizyczny, a w dodatku pomaga w nawiązaniu głębszej relacji z rodzicem.

Pielęgnacja

Chustonoszenie w pigułce

Noszenie maluchów w obszernym kawałku materiału zamotanego wokół matki to tradycyjny sposób opieki nad potomstwem, obecny od dawna w wielu kulturach na całym świecie. Decyzja o chustonoszeniu może mieć wymierny wpływ na twoje życie jako rodzica.

Pielęgnacja

Oswajamy słońce

Ochrona dzieci przed promieniowaniem UV to zadanie priorytetowe. Skóra maluszka, cieńsza i delikatniejsza niż u osoby dorosłej, nie wytwarza dostatecznej ilości melaniny, by bronić się sama, a jego organizm nie opanował jeszcze zdolności termoregulacji. Jeśli jednak mądrze i z umiarem korzystamy ze słonecznych dni, nie mamy powodów do obaw.

Pielęgnacja

Czysta sprawa

Mycie rąk zawsze było ważnym elementem wychowania. Nie każdemu dziecku z tym po drodze, dlatego warto znaleźć swój sposób na czyste rączki.

Pielęgnacja

Insektom mówimy PA!

Dzieci, zwłaszcza leżące, są łatwym celem dla wszelkich kąsających owadów. Tymczasem lekkie zimy w ostatnich latach dodatkowo sprzyjają namnażaniu się komarów, kleszczy czy os. Jak uchronić maluszka przed owadzią inwazją? Oto kilka sprawdzonych sposobów i jeden dość... niestandardowy.

Pielęgnacja

7 ważnych pytań o pierwszy spacer malucha

Świeże powietrze jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Malec dotlenia się, hartuje, a w jego skórze powstaje witamina D3. Dlatego z pierwszym spacerem nie należy czekać zbyt długo. A żeby oszczędzić młodej mamie stresu, razem z ekspertem rozwiewamy wszelkie jej wątpliwości.

Pielęgnacja

Ach, śpij kochanie...

Bezsenne noce młodych rodziców. Czy naprawdę są koniecznością? Oto siedem podpowiedzi, jak pomóc niemowlęciu, by spało spokojnie i długo oraz pozwalało pospać mamie i tacie.

Pielęgnacja

Nie bójmy się wody

Kąpiel niemowlęcia to zazwyczaj jeden z bardziej stresujących momentów dla młodych rodziców. Podpowiadamy, co zrobić, by stała się przyjemnością i dla nich, i dla maleństwa.

Pielęgnacja

Delikatna i wrażliwa

Niemowlęca skóra jest cienka i sucha. Nie potrafi się jeszcze bronić przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, więc cechuje się podatnością na podrażnienia. Dlatego tak ważne jest właściwe dbanie o jej higienę i stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Pielęgnacja

Dobra pieluszka to radosny maluch

Pupa niemowlęcia narażona jest na wszelki rodzaj podrażnienia, odparzenia i stany zapalne. Dlatego ważne jest, jakich pieluszek używamy, jak często je zmieniamy i czy prawidłowo dbamy o skórę pod nimi.

Pielęgnacja

Maluszek i jego brzuszek

Nie ma nic bardziej stresującego dla młodych rodziców jak nieutulony płacz maluszka. Co mu jest? Jak mu pomóc? Dlaczego płacze? Widzimy, że coś maluchowi doskwiera, ale nie wiemy co. A najgorsze, że noworodek nam nic nie powie.

Już wkrótce
nowe artykuły